Zonguldaklı balıkçılar, eskimemiş sezondan ümitli

ZONGULDAK’ta balıkçılar, av yasağının bitmesine dar günler kaldığında hazırlıklarına devam ediyor. Balıkçı teknelerinde bakımlar sürerken, yırtılan ağlar ise onarılıyor. Kozlu Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ergün Kayhan, “Bu yıl bereketli mübarek palamut yiyeceğimize eminim” dedi.

Zonguldaklı balıkçılar, 1 Eylül’de sona erecek av yasağı sonrası başlayacak yeni mevsim üzere hazırlıklarına bitmeme ediyor. ‘Vira bismillah’ diye niteleyerek denize açılacak balıkçılar, teknelerinin bakımlarıyla ilgili akıbet hazırlıklarının yanı sıra yırtılan ağlarını birlikte onarıyor. Kozlu Limanı’nda eskimemiş av sezonunun yaklaşmasıyla farklı illerden gelen balıkçılar de tedarik yapmaya başladı.

Kozlu Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ergün Kayhan, balıkçıların kullanılmamış sezona hazırlandıklarını belirterek, “Bu sene yağışların eli nimetli olması, herhangi bir çeşit balığın haddinden fazla olacağı kanısını oluşturuyor tecrübelerimize göre. Yağmurların yağmasıyla ırmaklardan gelen planktonların çokça olması, bunları yiyici hamsi, abla gibi balıkların bol olması gelmek; pelit balığının artağan olması demektir. Bu yıl sivri erken başladı kenar balıkçılığı açısından, ağustosun 10’undan sonraları sıradan sivri oldu. Bu sene balıkçılık çok iyicene olacak. Hele pelit açısından fakat palamut balığı, çaça ve hamsi ile beslendiği üzere sınai balıkçılar hamsinin bu yıl beş altı olacağını amma palamutun bereketli olacağını söylüyor” dedi. Geçen yıl Kozlu Limanı’na 1500 ton balık çıkarıldığını söyleyen Kayhan, bu sene rekor kırılacağını aritmetik ettiğini dile getirerek, “Halkımıza balık beslemek istiyoruz. Bu sene balık 15-20 liralık ve fevk menfaat, dun inmez. Halkımız güzeşte sene balık yiyemedi. Bu yıl verimli bereketli palamut yiyeceğimize eminim” diye konuştu.Share: