4 kişiyi öldüren sanığı, avukatı “Karıncayı da incitmeyen benzeri eş” diyerek savundu! Murafaa 4 kez müebbet verdi

Davanın İstanbul Rum 12. Çetin Ukubet Mahkemesi’nde evvel yapılan 7’nci oturumuna, Haluk Mazbut ( 58) Kebire Esra Aymutlu (54), kör kızı Ayşe Kraliçe Aymutlu (26) ile Ahmet Nuri Rast (63) vurarak öldüren, Rağbet Mevzun’ı (56) ise yaralayan maznun Ahmet Salih Belginer ile avukatı Kırat Kartal amade bulundu. Ölenleri birlikte ailelerinin avukatları Berna Durmuş, Nurullah Sebep, Sinan Işıklı ve Alev Ünal mandepsi etti.

“CİNNET GEÇİRDİ”

Kararın açıklandığı duruşmada kortej düzlük avukat Değer Kartal, 4 kişiyi öldürüp tıpkı kişiyi da yaralayan müvekkilinin karıncayı de incitmeyen tıpkısı adam olduğunu söyledi. Kartal’ın tutanakta kayran alan savunması şöyle:

Müvekkil sanık muhtar yerine görev yapmakta ve ruhsatlı silahı bulunmaktadır. Kendisi karıncayı bile incitmeyen tıpkısı insandır. Ancak, 2008 yılında başlayan ve fenomen tarihine kadar güzeşte süre içerisinde bin 200 dönümlük aynı arazinin bölüşülmesinden kaynaklı ve haksızlıklara maruz kalmış, böyle bir ortamda muammer, yanlar arasındaki sav süreci neticesinde imtizaç etmek amacıyla yapılan çağırma konusunda görüngü mahalline gitmiş ve burada iken namına müteveccih taşlama ve saldırgan tekebbür sergileyen maktul Haluk’un eylemleri neticesi cinnet geçirerek, kendisinin çözme ve hareketlerini yönetemeyecek benzeri durumda iken murat gözetmeksizin akıntı etmiştir.

“CERH KASTIYLA CEREYAN ETMİŞTİR”

Bu itibarla işlenen eylemi zımnında cezai sorumluluğu bulunmamaktadır, suratsız halde da olayın gelişimi ve yaşananlar gözetildiğinde tıpkısı planlamanın olmadığı, müvekkil sanığın eylemi yanlışlık kendisine kabul edilse bile maktullerde ki yaraların bulunduğu yerler dahi gözetildiğinde yaralama kastıyla hareket ettiğinin değerlendirilmesi türlü olacaktır.

“TAHRİK HÜKÜMLERİ UYGULANSIN”

Bu durumda birlikte neticenin ağırlaşması sebebi ile ayrımsız sorumluluğu akseptans edilebilir. Olayın yokuş sebebinde haksız hareketin alın taraftan mevrut olması dolayısıyla de nahak kımıldatma altında bu eylemi işlediği kabul edilebilir. Öncelikle beraatini, inatçı halde neticenin ağırlaşması sebebi ile hüküm kurulması ve kımıldatma hükümlerinin uygulanması, bi hakkın evet bile adli kontrol hükümleri ile tahliyesini dilek ederiz.”

“FENOMEN ÖNCESİ VÜCUDUMA BİR AHESTE GİRDİ”

Maznun Ahmet Salih Belginer ise son savunmasında, “Hakeza ayrımsız fenomen yaşadığım amacıyla çok üzgünüm. Benim üzerime haddinden fazla geldiler. Olay öncesi vücuduma bire bir ciddi girdi. Ne yaptığımı fark edemedim ve anlayamadım. Arama köle değildi. Beraatimi ve tahliyemi rica ederim” dedi.

MAHKEME 4 DEFA AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET VE 14 YIL HAPSİNE HÜKMETTİ

İstanbul Rum 12. Vahim Ceza Mahkemesi, temenni ve beyanların alınmasının arkası sıra hükmünü açıkladı. Sanığın, Haluk Mevzun, Kebire Esra Aymutlu, Ayşe Kraliçe Aymutlu ve Ahmet Nuri Kalıplı’a cebin “kasten cani suçunu” düzenleyen Türk Ukubet Kanunu’nun 82/1-a maddesi mucibince ağırlaştırılmış müebbet dam cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi.

İNDİRİM UYGULANMADI

Duruşma maznun karşı tenzilat uygulanmamasının gerekçesini da “Nahak kımıldatma oluşturacak, maktulden kaynaklanan her hangi aynı nahak ishal bulunmadığından sanık karşı TCK 29 maddesinin uygulanmasına yer olmadığına” şeklinde tutanakta anlattı.

ARZU ONAT’A EYLEMİ NEDENİYLE 14 YIL HAPİS CEZASI ALDI

Murafaa katarında sanığın, Arzu Muntazam’ı öldürmek istediği fakat eylemin adım aşamasında kaldığını belirtti. Duruşma bu yanlışlık nedeniyle sanığa 14 sene mahbes cezası verdi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Küçük Asya Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede olayın 6 April 2021’bile Kartal Cevizli’de bulunan tıpkısı ülfet bürosunda meydana geldiği belirtildi. İddianamede Haluk Rabıtalı, Kebire Esra Aymutlu, Ayşe Ece Aymutlu, Ahmet Nuri Fondöten’ın ve Umu Far’ın aralarındaki bırakıt paylaşımını temas etmek amacıyla münasebetsiz Ahmet Salih Belginer ve avukatlarıyla beraber buluştukları anlatıldı.

VALİLİĞİN GÖREVİ NEDENİYLE VERDİĞİ SİLAHLA INCITICI ETTİĞİ BELİRTİLDİ

Aralarındaki türel mesele zımnında başlayan tartışmanın büyüdüğü kaydedilen iddianamede, suratsız Belginer’in muhtar olması dolayısıyla Yalova Valiliği yoluyla verilen nakil ruhsatlı silahı yanında bulundurduğu ve nısıf bizatihi tabancasını çekerek idarehane süresince bulunan alın taraftaki şahısları tasavvur alarak biberli açmaya başladığı belirtildi. Şüphelinin 4 kişiyi silahla dağ ederek öldürdüğü kaydedilen iddianamede, sızlanan Rağbet Mazbut’ı üstelik yoğun yaraladığı vurguladı. Suratsız Belginer’in larpadak çok el silahı ateşlediği, doğrudan maktulleri gaye aldığı, panik ortamından istifade ederek olay yerinden kaçtığı anlatılan iddianamede, dalavereli Belginer’in benzeri devir Yalova’dahi bitirmiş ekiplerince ticari aynı taksinin içre yakalandığı ifade edildi.

FENOMEN YERİNDEN 12 SKOR KAPÇIK ÇIKTI

Olay yerinden 12 nüsha kovan çıktığı anlatılan iddianamede ibret Belginer’in ifadesinde taraflarla babasına ait yerey paylaşımı nedeniyle aralarında anlaşmazlıklar oluştuğunu, anlaşmazlıkları sarmak amacıyla görüngü haset buluştuklarını, maktul Haluk Kalıplı’ın kendisine apansızın sövme ettiğini söylediği, alışılmadık zarfında elinin silahına giderek silahtaki tam mermileri seçkin ateşlediğini söylediği hatırlatıldı.

4 DEFA MÜEBBET İLE 14 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ

İddianamede bed Ahmet Salih Belginer’in 4 kişiye karşı işlediği ‘kasten katil’ suçundan 4 kat müebbet mapushane cezasıyla cezalandırılması istendi. Belginer’in Istek Kızıllık’a cebin işlediği ‘kasten öldürmeye adım’ suçundan 14 yıla kadar hapsi irade edildi.

Share: