AA objektifinden Özel Harekat’ın gazileri

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde terör örgütlerine karşı sunulan yiğitçe mücadelelerde yaralanan Hususi Harekat gazileri, 19 Eylül Gaziler Günü’nde duygularını Rum Ajansı ile paylaştı.

Farklı dönemlerde, Türkiye’nin farklı şehirlerinde teröre alın düzenlenen operasyonlarda yaralanan ve yaşadıklarını “dün” kadar hatırlayan gaziler, AA muhabirine görevdeyken çekilmiş çarkıt fotoğraflarıyla fiyaka verdi.

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde, 2015’teki terörle uğraş operasyonları sırasında zırhlı açar içindeyken, terör örgütü PKK’nın attığı roket sonucu yaralandığını anlatan gazi Utku Baydar, “O yaralanmadan çevre kulağımda yüzdelik 90 sema kaybı oldu ve hala aygıt kullanıyorum.” dedi.

Geçici görevlendirmeyle 2016’de İstanbul’a gönderildiğini tamlayan Baydar, 15 Temmuz çarpış girişimi sırasında görevlendirildiği Boğaziçi Köprüsü’nde, darbecilerin açtığı üzücü sonucu bu el başından yaralanarak ikinci nöbet gazi olduğunu anlattı.

Baydar, “Gazilik benim için ayrımsız şereftir, onurdur. Hususi harekata girdiğim ilk günden itibaren 30 sene boyunca çokça istekli çalıştım. Böyle görevler olsa yeniden gidip canımı vermeye hazırım.” şeklinde konuştu.

“Gaziler unutulursa maziler da unutulur”

Diyarbakır’birlikte 1992’bile teröristlerle girdiği çatışmada kolundan ve omzundan yaralanan 60 yaşındaki gazi Gökhan Dugan ise gazi olduktan bire bir sene sonraları kardeşi Hacı Osman Dugan’ı teröre şehit verdiğini anlattı.

Vatan amacıyla rastgele makule fedakarlığı göze aldıklarını belirten Dugan, “Ecdadımız bu yurt amacıyla canını, kolunu, gözünü verdi. Bizler da onların torunları adına canımızı, kolumuzu, bacağımızı ve kâh uzuvlarımızı bu vatan amacıyla feda ettik. Icabında canımızı üstelik vermeye de hazırız. Kâfi ki gaziler unutulmasın. Gaziler unutulursa maziler dahi unutulur.” dedi.

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde 1992 yılında yaralanan 66 yaşındaki Gazi Celalettin Yüksel ise gaziliğin, Cenabıhak’ın bire bir lütfu olduğunu söyledi.

Kırsal alanda PKK ile girdikleri çatışmada bacağından iki kurşunla vurularak yaralandığını aktaran Yüksel, “Biz şehitlik mertebesine ulaşamadık amma Allah bize gaziliği talih etti. Bundan çevre da gelgel duyuyorum.” dedi.

Yine fariza verilse bire bir göreve iştahlı olacağını kaydeden Yüksel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Vatan ve ulus üzere elbette ki birilerimiz gazi olacağız, şehit olacağız. Ama bu üslubu hiçbir ant yitirmeyeceğiz. Zira bu yurt bizim. Bölünmez bütünlüğünü icat etmek birlikte yine bize ve gençlerimize düşüyor. Ego şu dakika 66 yaşındayım. Beni gene tıpkısı göreve gönderseler seve seve giderim amma bu defa şehitliği ikbal ederim.”

“Illet martir olamadım diyerek üzülüyorum”

Şırnak merkezde 2016’dahi yıldırı örgütü PKK’ya cebin ölçülü operasyonlara başlanan geçmiş günde yaralanan 57 yaşındaki Gazi Sağlıklı Öğüt bile yaşadıklarını anlattı.

Ev araması sırasında teşkilat üyelerince döşenen bombaların patlaması sonucu yaralanan Öğüt, benzeri metre birlikte bomba patladığını ve yaklaşık 15 metre havaya yükseldiğini kaydetti. Yere düştükten dakikasında bilahare bire bir bombanın daha patladığını belirten Öğüt, patlamalar sonucunda elinden ve apiko parmağından yaralandığını belirtti.

Bu saldırıdan sağlıklı kurtulduğuna şaşırdığını vurgulayan Öğüt, “Gazilik çokça alım donör ayrımsız sükûnet amma ben “illet martir olamadım” diye üzülüyorum. Çocuklarım üstelik benimle gelgel duyuyor. Duygusal manada kelimelere dökülemeyecek hisler.” dedi.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 2015 yılında terörle mücadelede iki ayağını kaybeden 54 yaşındaki Gazi Ömer Kula ise gazi olduğu amacıyla kurumlu olduğunu söyledi.

Gaziliğin ömür boyu taşınacak bire bir izzetinefis madalyası olduğunu belirten Kula, “Bu yurt için iki bacağımı feda ettim, icabında vatan için baştan sona canımı feda etmeye hazırım.” dedi.

1994’te Mardin’in Kızıltepe ilçesinde yıldırı örgütü PKK ile girdikleri çatışmada yaralanan 60 yaşındaki Gazi Ahmet Yuvarlak bile baştan sona göreve amade olduğunu söyledi.

Diyarbakır’ın Talih ve Şırnak’ın Silopi ilçesindeki operasyonlarda yaralanan gaziler

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 2015 yılında düzenlenen hendek barikat operasyonlarında yaralanan 58 yaşındaki gazi Kayaç Belletici üstelik yaşadıklarını aktardı.

Bina girişi esnasında PKK’lı teröristlerle sâdır çatışmada kolundan, gözünden ve bacağından yaralanıp gazi olan Belletici, şöyle konuştu:

“Ben özel harekata girdiğimde ‘Cenabıhak bana burada mütekait olmayı yıldız etsin.’ dedim. Tanrı bana henüz fazlasını verdi. Hususi harekatçı namına tekaüt olup gazi oldum. Oradaki operasyonlarda oğlum yaşındaki gençleri şehit verdik. Bize dahi yiğitlik yıldız oldu. Allah tekrarını yaşatmasın.”

2015 yılında Şırnak’ın Silopi ilçesinde yürütülen trap barikat operasyonlarında yaralanan 58 yaşındaki gazi Ahmet Yılmaz ise polis güçleri evinin çatısında teröristlerce vurularak gazi olduğunu söyledi.

Yılmaz, “Bu ülkede yaşananların ve geçmişin, unutulmaması gerekiyor. Bu ülkede, bu toprakların elbet kazanıldığının ve bittabi sahip çıkıldığının bilinmesi ve gençlerin birlikte buna ehil çıkması lazım.” dedi.

“Bizler vatan mücadelesinin deli dolu örnekleriyiz, bizi unutmayın kâfi”

Mardin’in Nusaybin ilçesinde 2016’daki oyuntu operasyonları sırasında çökmüş altında kalarak yaralanan 30 yaşındaki Kaan Orkun Yanar ise yılgın altında kaldığı esnada haddinden fazla sevdiği devresinin şehit olduğunu boğazı düğümlenerek anlattı.

Yaşadıklarının aklından on paralık çıkmadığını kaydeden Yanar, şöyle konuştu:

“Hepimiz bu yola martir olma şiarıyla çıkıyoruz ancak kimilerimize kader oluyor kimilerimize olmuyor. Bize gazilik felek oldu. Gerçekte bu şişman benzeri ruh. Akşam Ezanı yattığınızda ve sabah kalktığınızda bu ruhu daim yaşıyorsunuz. Ahval hafızanızda daim etkili. Bu gururu taşımaktan saygınlık duyuyoruz. Bizler yurt mücadelesinin hareketli örnekleriyiz, bizi unutmayın yeter.”

Share: