Balaban ve Güre Judo Milli Takımları’nda misyon uluslararası şampiyonalarda madalya

Balaban ve Genç Judo Milli Takımları, eylülde ve ati aylarda aralarında Avrupa ve dünya şampiyonalarının bile bulunduğu arsıulusal turnuvalardan madalyalar kazanarak yurda dönmeyi hedefliyor.

Milli sporcular, Japon başantrenör Kohei Oishi, iri erkekler antrenörü Sinan Sandalet, dinç erkekler başantrenörü Bektaş Demirel, yardımcıları İskender Özkanoğlu, Serkan Esenboğa, kadınlar başantrenörü Mustafa Kalaycı, yardımcısı Aynur Samat nezaretinde Kocaeli’deki Seka Sporcu Yetişek Merkezi’nde dinlenme kampı yapıyor.

Büyükler kategorisinde 10-11 Eylül’de İtalya’bile Avrupa Ayan, 6-12 Ekim’üstelik Özbekistan’bile Acun Şampiyonası, gençlerde ise 15-17 Eylül’birlikte Çekya’nın sülale sahipliğinde yapılacak Avrupa Şampiyonası’nda savaşım edecek milli judocular, 3 antrenmanla haset tamamlıyor.

Performansını en üst seviyeye anlamak isteyen sporcular, turnuvalardan madalyalar kazanarak Türkiye’yi en gür şekilde izhar etmek istiyor.

Çalıştırıcı Sinan Sandal: “Sporcular tekniklerine yenilerini ekliyor”

Antrenör Sinan Sandal, AA muhabirine, ağır sıklet kamp süreci geçirdiklerini belirterek, şampiyonalara ve tedbir maçlarına ferah motive olduklarını anlattı.

Iri ve Tüvana Judo Milli Takımları’nın bir arada olmasından dolayı bir sıklette vehleten fazla rakip bulunduğunu nâkil Sandal, “Sporcuların birbirleriyle rekabetleri var. Çoluk Çocuk nazik takımı zorlamaya çalışıyor hem birlikte onların tecrübelerinden faydalanıyor. Domuzuna düzlem var ve sporcularımız yüzdelik 100’ünü vererek alıştırma yapıyor.” diye konuştu.

Katıldıkları gelişigüzel turnuvaya madalya kısaltmak üzere çıktıklarını dile getiren Sandal, şöyle devam etti:

“Takımımızda rastgele sıklette birbirinden yetenekli sporcularımız var. Istem lüzumlu kim katıldığımız temas sıklette madalya kazanalım. Bunu ahit gösterecek. Judo farklı bir spor. Gayrı spor dalları kabil değil, süreyle yarışmıyorsunuz. Rakiple yarışıyorsunuz, her an rastgele madde olanaklı. Hem Dünya Şampiyonası’nda hem bile 2024 Paris Olimpiyat Oyunları’nda arz az 3 madalya diyerek şu anda aritmetik edebiliyoruz. Japon başantrenör Kohei Oishi’yle çalışıyoruz, onun tecrübelerinden faydalanıyoruz. Sporcular da tekniklerine yenilerini ekliyor. Özgüvenlerinin seçkin sabık gün arttığına inanıyorum. Çünkü seçme dolaşma ortak emek kamplarına gidiyoruz. Bunun meyvelerini Acun Şampiyonası ve olimpiyatlarda inşallah görürüz.”

Antrenör Esenboğa: “Mızıka halinde Avrupa şampiyonu olup göstermek istiyoruz”

Antrenör Serkan Esenboğa birlikte gençlerin geçen kamer Ekvator’bile düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda mefret sükse elde ettiğini belirterek, milli takımın katışık takımlar bitiş müsabakasında Japonya’ya yenilerek gümüş madalya kazandığını anımsattı.

Gençlerin mental ve fiziksel durumunun üst seviyede olduğunu ifade eden Esenboğa, şöyle konuştu:

“2024 Paris Olimpiyat Oyunları’na bu seviyede giderken inşallah hasret olduğumuz o madalyayı alacağız. Gençlerdeki sporcularımızın Avrupa ve dünya şampiyonalarında merhale yaparak büyüklerde birlikte tıpkısı başarıları kazanmalarını istiyoruz. Bu gençlerimizi gür şekilde büyüklere taşıyabiliyoruz. Ayrıksı ülkelerde de çoluk çocuk Avrupa ve acun şampiyonalarında merhale yapanlar, olimpiyatlarda madalya almaya başlıyor. Hakeza olunca gençlerimize özgüven geliyor, motive oluyorlar. Çekya’nın ocak sahipliğinde yapılacak Avrupa Şampiyonası’nda dahi erkek ve kadınlarda sunma bir iki 4-5 kategoride madalya almak ve mızıka halinde Avrupa şampiyonu olup ülkemize adamakıllı şekilde andırmak istiyoruz. Dünya Şampiyonası’ndan bilahare Avrupa Şampiyonası’ndan beklentimiz faziletkâr.”

Share: