Belediye Başkanının reklamını yaptığı evlerin yolu bulunmayan

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde CHP’li Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’nın reklamını şahsen yaptığı “Sofia Evleri”ne giden yollar yapılmayınca vatandaşlar mağdurluk yaşayamaya başladı. Duruma reaksiyon gösteren basamak sakinleri, haklarını kanuncu yollarla arıyor.

İlçenin Sofular Mahallesi Veliköyü önünde mevcut ve Çaycuma Belediyesi’nin apartmanlara sıkışan vatandaşların dirim alışkanlıklarını mübadele etmek amacıyla yapımına başladığı bahçeli ve teraslı evlerden oluşan 82 konutluk Sofia Evleri’nin yapımı adeta yılan hikayesine döndü. 25 bin metrekare alanda tasarlanan ve yapımı Çaycuma Belediyesi ile Çaybel İmar İnşaat Hars Turizm Gıda Titr. Tic. Ltd. Şti garantör firmasın 2018’bile yapımına başladığı şehir, 2020’da bir haddinden fazla eksiklerine karşın tamamlandı ve satış aracılığıyla dünyalık sahiplerine teyit edildi. Sofia Evleri’nde mülk sahibi olan Çokluk Ünal yaşadıkları mağduriyeti şu şekilde anlattı:

“Kestirmece 2 yıldır burada yaşıyoruz. Ancak halihazırda iskan ruhsatı, intaç ittifakı ruhsatı var. Kat mülkiyeti tapusunu alamadık. Çaycuma Belediyesi’hangi arzuhâl yazmamıza rağmen bu konuda bize rastgele karşılık vermedi. Kanuncu olarak 15 periyot ortamında vereceği cevabı 133 gündür veremedi. Buraya taşındığımızdan beri birçok olumsuzlukla karşı karşıya kalıyoruz. Örneğin kat sorunu var, ince zamandır yapılmadı. Yapı yararlanma müsaade belgesi (iskan ruhsatı) bırakılmış olan tıpkısı yere yolunun bile işlenmiş olması gerekir. Fakat ne hikmetse bina yararlanma cevaz belgesine rağmen, bu büyüklüğünde eş, sülale bu mülklerde eğleşme etmesine rağmen Çaycuma Belediyesi buranın yolunu yapmamakta, peyzajını yapmamakta direniyor. İnsanları mağdur ediyor. Haddinden Fazla ayrıntılı zamandır bunun mücadelesini kanuncu olarak vermeye çalışıyoruz. Sakinler namına toplanıp biraz posta Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’yla musahabe sağlandı amma ondan dahi tıpkısı bulgu elde edilemedi.”

“Vakit Kaybetmeden hakkımız olanı almaya çalışıyoruz”

‘Sofia Evleri’ ile ait adına Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İl Müdürlüğüne arzuhâl verdiklerini sonrasında CİMER’e de abece yazdıklarını tamlayan para sahibi Ünal, sözlerine bitmeme etti:

“CİMER’den elan karşılık gelmedi. Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünden, ’28 Boşluk 2020’dahi Çaybel İmar İnşaat Ekin Turizm Besin San. Tic. Ltd. Şti güvenceci firmasının olduğu Sofia Evleri projesini komutan yoluyla devir alındığı, Çaycuma Belediye Başkanlığı’nın 04 Ocak 2022 çatı kullanım cevaz belgesi verildiği, söz konusu kayran ile ilgili bitirme irtifakından kat mülkiyetine geçilmesi amacıyla Çaycuma Belediyesine arzuhâl ile başvuru yapıldığı, bahse konu saha ile müntesip adına bina yararlanma izin belgesi olduğu halde siteye giriş ve çıkışlarını havi kat bulunduğu, yapılan yolların halihazırda Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Parsel Sorgulama sayfasında birçok kişiye ait parsellerde görüldüğü, sonuç olarak yapı kullanma izni bırakılmış ayrımsız iskân durumunda kamu kullanımına önceki yolların olmadığının gözlendiği müstahkem olup, Sofia Evlerinin 307 ada 82 parselinde bulunan amme yollarının olmaması durumu ile Sofia Evleri maliklerinin kısaltmak zorunda olduğu yolların kullanıma açılması ve vacip incelemelerin yapılarak makbul yolların temininin sağlanması irade edilmektedir. Çekim paftaları incelendiğinde söz konusu taşınmazın ada bazında çevresinde mevcut yolların, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nin 5. maddesinin, 12’nci maddesi -Tıpkısı parselin bulunduğu bayındırlık adasına atlama beygiri parselasyon planı yapılıp belediye encümenince kabul edilip tapuya tescil edilmeden o adadaki seçkin parsele çatı ruhsatı verilemez-‘ diyerek yanıt geldi. Yani normalde burada posta olması gerekiyor. Meydanda yolu sıfır tıpkısı yere kesinlikle tek adasına, parseline sülale yapılamaz. Aile yapıldıysa iskan verilemez diyor. İhlal edildiğini görüyoruz. Sadece hakkımız olanı almaya çalışıyoruz. Mağduriyetimiz şüphesiz giderilecek diyerek bekliyoruz.”

“Tapumuz var, ruhsatımız var amma yolumuz yok”

Sofia Evleri’nde oturanlarının çoğunun Çaycuma’bile esnaflık yaptığını ve bu yüzden konuşamadıklarını tamlayan Ünal, “İlçede çalışmakta olan esnaf arkadaşlar var. Keza kurumlarda, belediyede müteharrik insanlar var. Çaycuma Belediyesine sınırlanmış firması olan, Çaybel’bile çalışanlar dahi var. Bu şahıslar burada çıkıp dahi uray karşı ya üstelik belediye başkanı hakkında herhangi yorumda haliyle düşmek istemiyorlar. Hele şu zamanda kim mesail daha fazlayken benzeri sevgili elan tavlandırmak istemiyorlar. Açıkçası az buçuk korkuyorlar. Onları da tatlılıkla karşılıyoruz. İnsanlar birikimlerini, parasını verdi. Bazı borca girdi eş sahibi olabilmek üzere. Tapumuz var, çatı ruhsatımız var ama yolumuz namevcut, peyzajımız namevcut” diye niteleyerek konuştu.

“Sesimizin duyulmasını istiyoruz”

Cem Ünal sözlerini şöyle tamamladı:

“Miktarını bilmiyorum amma Çaycuma Belediyesine bağlı Çaybel şirketinin burada evleri var. Bu evlerin bazılarında Çaycuma Belediyesinin kişi kamu araçları kullanılıyor. Örneğin Çaycuma Belediyesi Bilgi İşlerinin aracının gereç ve iştirakçi getirdiğini gördüm. Yani kamunun gücünü tıpkı şeriklik çokça bayındır kullanabiliyor. Bunların hepsi tanıtlanmış kayıtlıdır. Site içindeki parke taşlı yollar ya bozulmuş durumda evet bile kayran kayran kanallar bariz ayrımsız şekilde bekliyor. Siteyi çevreleyen alanda seçme çit evet dahi cidar olmadığından gelişigüzel soy coşkunluk da beraberinde bulunmaktadır. Kent içindeki evlerin garajları hırtapoz tezekleri ile doludur. seçme makbul kök ve sakıncasız tıpkısı yolu olmadığından emniyetli aynı giriş çıkış noktası birlikte bulunmamaktadır. Hele şita aylarında ve yağmurun çok yağdığı zamanlarda siteye tepeden veya aşağıdan araçların ulaşması türlü olmamaktadır. Denk yerine sabık sene hastalanan bire bir yurttaş amacıyla çağrılan cankurtaran Sofia Evlerine gelememiş, yolda kalmıştır. Kent içerisinde yapılan iki çıkış noktasındaki parke taşı yollardan kışın kar yağdığında dozer ile açılsa dahi araçlar eğimin haddinden fazla erdemli olmasından dolayı çıkamamaktadır. Başkaca güzeşte yıl kış vaktinde site zarfında kar çalışması yapmaya etkin yoldüzler uzlaştırıcı eğimden kayarak yolda bulunan belediye işçisine çarparak ayağının kırılmasına amil olmuştur. Kent dışında fiziki kendisine seçme güvenlik önlemi alınmadığından sitenin çok yakınında topografik yerine yalpak ve yükseltiler bulunmaktadır ve bu yerler hele dallar üzere şişman kızdırma genişlik etmektedir.

Sonuç yerine; Sofia Evleri Çaycuma Belediyesi vasıtasıyla bizlere henüz önceden türlü dijital ve görseller ile anlatılarak almamızın sağlandığı huzurlu aynı düz olmaktan çok uzaktadır. Yıllardır mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz. Kanuni olarak da bir çok yere baş vuruş yaptık. Sesimizin duyulmasını istiyoruz.”

Öte yandan, Şehremini Bülent Kantarcı’nın kura çekilişi sırasında yaptığı açıklamada, vatandaşların ocak sahibi olduğunu mutluluklarını paylaştıkları görüntüleri ortaya bundan sonra. – ZONGULDAKShare: