Borrell’den doğal gaz boru hattı açıklaması: Rast değil

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Asayiş Politikası Faziletkâr Temsilcisi Josep Borrell, Kuzey Debi 1 ve Yıldız Cereyan 2 doğal gaz borazan hatlarında meydana mevrut hasara ilgili yaptığı açıklamada, “Bu benzeri tesadüf değil ve hepimizi etkiliyor” dedi.

SU Aut İlişkiler ve Asayiş Politikası Faziletkâr Temsilcisi Borrell, yaptığı açıklamada, “Yıldız Akım 1 ve Kuzey Akıntı 2’nin hasar görmesi düzgün değildir ve hepimizi etkilemektedir. Mevcut bütün bilgiler, sızıntıların kasıtlı ayrımsız eylemin sonucu olduğunu gösteriyor. Hangi olduğuna ve sebep olduğuna dayalı bütün netlik elde etmeyi amaçlayan rastgele türlü soruşturmayı destekleyeceğiz ve erke güvenliğindeki direncimizi artırmak üzere henüz çok girişim atacağız. Avrupa erke altyapısının iştahlı yerine bozulması kesinlikle kabul edilemez ve sağlam benzeri yanıtla karşılanacaktır” dedi.

İSVEÇ’TEN ‘SABOTAJ’ VURGUSU İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, doğal gaz boru hatlarındaki hasara ilgili düzenlediği matbuat toplantısında yaptığı açıklamada, “İsveç- Danimarka sınırlanmış hesaplı bölgelerindeki Yıldız Cereyan 1 ve Yıldız Akım 2’den sızan gaz, galiba sabote kaynaklı patlamaların sonucudur. Bilgi toplamaya devam ediyoruz ve seçkin nedeni, aktörü ekarte etmiyoruz” dedi.AVRUPA BİRLİĞİ LİDERLERİNDEN AÇIKLAMAAvrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel birlikte boru hattı krizine ilgilendiren açıklama yaptı. Leyen, “Olayları yoklamak ve nedenleri hakkında cemi netlik bürümek çokça büyük. Etkin Avrupa enerji altyapısının kasti yerine kesintiye uğraması kabul edilemez ve türlü olan arz etkili cevabın verilmesine hastalık olacaktır” dedi.

Michel ise bahis konusu krizi tıpkı ‘baltalama’ yerine değerlendirerek, “Şimal Cereyan sabotaj eylemleri, SUTAŞ’nin erke arzını daha dahi istikrarsızlaştırma girişimi gibi görünüyor. Müstacel ve şümullü tıpkı soruşturmaya ihtiyacımız var. Rus gazından uzak enerji arzını çeşitlendirme çabalarımız devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Share: