Elazığ’da 345 personelin katıldığı sarsıntı ve coşkunluk tatbikatı kan kesti

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 6 ilin katıldığı yer sarsıntısı tatbikatında, binadan göle, göçük altından araçta sıkışmaya birçok alanda çevrili kalanlar gerçeği aratmayan tatbikatla kurtarıldı.

Elazığ’da İçişleri Bakanlığı projesi çerçevesinde AFAD Başkanlığı öncülüğünde Sivrice ilçesi Sulh Gölü kenarında deprem ve hararet tatbikatı yapıldı. Tatbikata Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Tunceli, Bingöl ve Adıyaman’dan 345 personel katıldı. Senaryo gereği yaşanan 6.2’lik deprem ve cuşuhuruş tatbikatına mevrut AFAD ekipleri, taharri, kurtarma çalışması yaptı. Arkası Sıra fenomen yerine gönderme edilen UMKE ekipleri yaralıları göçük altından çıkardı. Bu esnada çökmüş altında mütezayit vatandaşların bulunması amacıyla kokuya duyar cingöz kontrol kurtarma köpeği bölgede taharri yaptı. Yapı içerisinde küsurat ayrımsız vatandaş ise AFAD ekipleri aracılığıyla halat yardımıyla kurtarılırken, suda boğulan tıpkısı emanet ise İl Itimat Müdürlüğü dalgıç ekipleri vasıtasıyla bulunduğu yerden kurtarılarak ilişik birimlere tasdik edildi. 345 personelin katıldığı yer sarsıntısı ve ateş tatbikatı gerçeği aratmadı.

Elazığ’dahi AFAD Başkanlığınca planlanan lehçe hareket facia tatbikatını gerçekleştirdiklerini belirten Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, “İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun talimatıyla 2022 yılı Kıran tatbikat yılı olarak zar edildi. Bu çerçevede yılbaşından bugüne kadar ülkemizin ayrı ayrı illeri ve bölgelerinde yer sarsıntısı tatbikatları gerçekleştirildi. Bugün da Elazığ’üstelik bölgesel deprem tatbikatını gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Yıl sonuna kadar tatbikatlarımız bitmeme edecek. Ayrı Ayrı laf başlıkları altında zelzele yahut ayrımsız afetleri müteakiben mevcut imkan ve kabiliyetlerimizi test etmiş olacağız. Bu çerçevede diyar düzeyinde, mıntıka düzeyinde ve ulusal düzeyde tatbikatlarla bu pratiğimizi geliştirmeye himmet gösteriyoruz. Herhangi Bir ne büyüklüğünde Elazığ 2020 yılında son dönemde kaydedilen sunu nazik depremlerden benzeri tanesini muammer valilik namına bu tecrübeye halen etken aynı şekilde sahip durumda. Ancak gene de ülkemiz seçme türlü afetlere maruz kalabilecek bir coğrafi özelliklere topluluk. O yüzden her çeşit afete cebin gene esasen kâin yapımızı, kabiliyetimizi ve pratiğimizi geliştirmemiz gerekiyor. Lehçe ayrımsız manevra gerçekleştirdik. Elazığ’ın kendi kurumsal kapasitesinin ötesinde domestik imkanları aştığı için AFAD Başkanlığındaki koordinasyon merkezinin talimatıyla Diyarbakır’dan, Bingöl’den Tunceli’den Malatya’dan ve Adıyaman’dan bile ilgili ekiplerimiz bizlere destek verdiler. Onlar de kestirmece 3 gündür burada sahadalar. Bütün ekiplerimize teşekkürname ediyoruz” dedi.

Sarsıntı ve cuşiş tatbikatına, Ilbay Dr. Ömer Toraman’ın birlikte Belediye Reisi Delimsirek Şerifoğulları, İl AFAD Müdürü Osman Pıhtılı, İl Esenlik Müdürü Prof. Dr. Cahit Polat, İl Itimat Müdürü Ihtişam Yeğin, İl Bitirmiş Komutanı Albay Amaç Cihan, çalım müdürleri ve STK temsilcileri katıldı. – ELAZIĞShare: