Gümüşhane yerel haberleri | Gümüşhane’deki tarihi Ayasofya Camii’nin adı değiştirildi

Gümüşhane’deki tarihi Ayasofya Camii’nin adı değiştirildi

Kullanılmamış beşer tabelasının caminin tarihi duvarlarına vida ile sabitlendiği görüldü

Türkiye’deki 9 Ayasofya camisinden biri olan Gümüşhane’deki caminin isminin değiştirilmesine vatandaşlar tepki gösterdi

GÜMÜŞHANE Gümüşhane’bile Ölçülü Çağ’de düz yazı edilen ve 285 sene önce camiye çevrilen Ayasofya Camii’nin adının değiştirilmesi tepkilere neden oldu. Yeni âdemoğlu tabelasının caminin tarihi duvarlarına vida ile sabitlendiği görüldü.

Merkeze sınırlanmış Arzular-Kabaköy beldesi sınırlarındaki sakat Kabaköy köyünde Mutedil Çağ’bile yapıldığı değerlendirilen ve Hagia Sophia’ya adanan kilise, Trabzon Küçük Asya İmparatorluğu döneminde piskoposluk merkezi haline getirildi. 18. çağ başlarına büyüklüğünde kilise kendisine beğenilen bina, bölgedeki Türk nüfusunun artmasıyla 1737 yılında camiye çevrildi. Osmanlı Padişahı Melik Abdulaziz yoluyla Kabaköy Ayasofya Camii’ne imam ve memur tayini üzere verilmiş bire bir berat bulunan cami, mustatil planlı, 3 nefli, 3 apsisli tıpkı yapıya topluluk. İçerisinde devasa sütunların saha aldığı, aut duvarlarında kilise olduğu döneme ait süslemelerin bulunduğu cami 1972 ve 2010 yıllarında iki defa restore edildi. Türkiye’deki 9 Ayasofya camisinden birisi olan ve kapısında tarihi çeşmesi bulunan tarihi yapıyı mahalle sakinleri gözü üzere korurken, 285 yıldır Müslümanlar’ın perestiş ettiği tarihi caminin ismi tarihi duvarlara vida ile sabitlenen resim ile Gümüşhane Müftülüğü tarafından değiştirildi. Kabaköy Mahallesi Yeni Camii adı sunulan tarihi caminin adının değiştirilmesi vatandaşları erinçsiz ederken, Arzular-Kabaköy Şehremini Kırıcı Irade Aşina yapılan yanlışlığın düzeltileceğini söyledi.

“Karye halkı Ayasofya değil dahi neden Bakir Cami diye amiyane ayrımsız reaksiyon gösterdi”

Caminin isminin değiştirilmesinin köy halkı tarafından tepkiyle karşılandığını belirten Gaziler Mahallesi Muhtarı Sabil Yakut, “Bura Ayasofya Camii. Resmi kayıtlarda üstelik filhakika var. Müftülük aracılığıyla cümle camilere takıldığı kabilinden buraya dahi tabela takıldı. Boydak bunun kavisli olduğunu, buranın Ayasofya olduğunu, ki filhakika tığ resmi girişimlerde da bulunduk konuyla dayalı. Belediye başkanımız bile bu konuyla ait duygun namına çalışmalarını sürdürüyor. Ayasofya Camii adına safiha tekrar namına asılacak. Kavrayışsız da bu yazıyı burada görünce normal yerine Ayasofya değil üstelik ne Kullanılmamış Cami diye niteleyerek sıradan ayrımsız reaksiyon gösterdi. Konuyla ilgilendiren girişimlerde bulunuldu, resmi yazışmalar yapıldı, inşallah düzelecek. Tabelanın asılması bile hatalı oldu, bu şekilde asılması olmadı” dedi.

“Tabelayı kim getirdi, zahir astı bilemiyoruz”

Caminin tarihinin kayıtlarda düzlük aldığını ve isminin Ayasofya Camii adına kalması gerektiğini ifade fail Gaziler Mahallesi sakinlerinden Tekin Ezber, “Kesinlikle yanlış bu. Yıpranmamış Cami diyerek ayrımsız husus bulunmayan, bunun tarihi galiba, kayıtlarda Ayasofya Camii namına kalması önem genişlik ediyor. Tarihi ayrımsız yapı, vakıfların uhdesinde bura. Banko burada zaten onlardan izinsiz seçkin şey yapılamaz. Bunu kim getirdi pekâlâ astı bilemiyoruz” diye konuştu.

“Kayıtlarda Bakir Cami olarak geçiyor”

Müftülük yetkililerinden alınan bilgiye bakarak, tarihi caminin ismi kayıtlarda Yeni Cami namına geçtiği üzere söz konusu levha asıldı. Yetkililer, vacip başvurular neticesinde caminin adının yine Ayasofya Camii yerine değiştirilmesi noktasında çalışmaların yapılacağını rapor etti.

Share: