Icra Vekili Karaismailoğlu, Eskişehir’de TÜRASAŞ fabrikasında konuştu Açıklaması

Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, E-5000 Milli Elektrikli Anahat Lokomotifi projesiyle, lokomotif üretiminde mülhak değeri faziletli bileşenlerin yerel tasarımı ile elektrikli lokomotif üretiminde dışa bağımlılığa sonuç vereceklerini belirterek, ” Eskişehir’dahi üreteceğimiz milli elektrikli lokomotifimizin beden dizayn çalışmalarını tamamladık, imalatına üstelik başladık.” dedi.

Ankara’dan Erdemli Aceleci Şimendifer ile Eskişehir’e gelen Vekil Karaismailoğlu, Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, DOĞRU Tümen İl Başkanı Zihni Faal ve MHP İl Başkanı İsmail Candemir ile sair ilgililer marifetiyle karşılandı.

Karaismailoğlu, DÜRÜST Fırka Eskişehir Milletvekili Nabi Orion ve beraberindekilerle Türkiye Raylı Dizge Araçları Sanayii YEMEK (TÜRASAŞ) fabrikasını görüşme ederek bilgilendirme aldı. E-5000 anahat lokomotifi çatı çalışmalarını inceleyen Karaismailoğlu, lokomotiflere destek, çalışanlarla ahbapça etti.

Icra Vekili Karaismailoğlu, fabrikada üretilen Coşkunluk Itfa ve Istirdat Treni’nin TCDD Transport YEMEK’ye teslimi üzere düzenlenen törende yaptığı konuşmada, demir hat araçları imalatında yerlilik ve millilik oranını artırmak üzere var güçleriyle çalıştıklarını söyledi.

Raylı sistem araçlarının ciddi bileşenlerini milli imkanlarla tasarlayıp üretmenin arz mefret öncelikleri olduğunu dile getiren Karaismailoğlu, ülkenin gerekseme duyduğu bütün raylı bütün araçları ve nazik ast bileşenlerinin tasarlanarak üretildiği bir TÜRASAŞ hedeflediklerini bildirdi.

TÜRASAŞ’ın havza müdürlüklerindeki fabrikalarda almanak 80 şalter, 45 lokomotif, 150 kent içi raylı sistem aracı, 75 dizel lokomotif ve 1200 vagon üretim kapasitesinin bulunduğunu anlatan Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“Fabrikalarımızda dil üretimi ile bire bir zamanda dara vagonu, lokomotif, dizel şimendifer seti ve bulaşıcı vagonlarının hizmet ve onarımları üstelik yapılıyor. Bugünkü ziyaretimizde tetkik imkanı bulduğumuz ‘E-5000 Milli Elektrikli Anahat Lokomotifi’ projemizle, lokomotif üretiminde katma değeri faziletli bileşenlerin yerel tasarımı ile elektrikli lokomotif üretiminde dışa bağımlılığa serencam vereceğiz. Eskişehir’da üreteceğimiz milli elektrikli lokomotifimizin vücut dizayn çalışmalarını tamamladık, imalatına da başladık. Projenin madun sistemlerinin soy testleri, konfirmasyon çalışmaları, proje planına akla yatkın olarak sürüyor. 2023, 2024 yıllarında 20 nüsha E-5000 anahat lokomotifi, TCDD Taşımacılık şirketimize doğrulama edeceğiz.”

Karaismailoğlu, TÜRASAŞ’ın yürüttüğü tıpkı farklı projenin “Bakir Soy Sop 8 Silindirli 1.200 Dizel Motor” üretimi olduğunu açıkladı.

Türkiye’dahi bu özelliklerde önceki evcil motor olan projenin sektöre ve ülkenin gücüne kısık katacağını vurgulayan Karaismailoğlu, “Bu motorları kendimiz üretecek, başka ülkelerden satın almak zorunda kalmayacağız. Milli ekonomimize nadir katkılar sunacak motorun montajı bitmeme ediyor.” ifadelerini kullandı.

TÜRASAŞ fabrikalarında planlı “Milli Elektrikli Tren Seti Komütatör Prototipi ve Seri Üretimi” projesine birlikte değinen Karaismailoğlu, şu bilgileri verdi:

“Proje kapsamında saatte 160 kilometre hızında milli elektrikli şimendifer seti üretiminde 5 dil konfigürasyonlu önce aracın üretimini tamamladık. Duruk ve etkili testleri bile biten projenin sertifikasyon süreçleri bitmeme ediyor. Bu yıl içre 3 tren seti ile 2023 ve 2024 yılları zarfında 19 şimendifer setini raylarda göreceğiz. TÜRASAŞ’taki çalışmalarımız pekâlâ bunlardan ibaret değil. Saatte 225 kilometre hızında elektrikli katar seti tasarım projemiz de umum hızıyla sürüyor. Tasarım çalışmalarımız bu sene tamamlanacak. TÜRASAŞ fabrikalarında teferruatlı format tren ekipmanlarının birlikte banliyö elektrikli tren setleri üstünde bile çalışmalar bitmeme ediyor. Milli banliyö elektrikli katar seti projemize bile 2021 yılında başladık. her bir dizimiz, 4 vasıtalı ve 1000 yolcu kapasiteli tasarlandı. Bu setlerimizi önceki yerine Gaziantep’te ‘Gaziray’ projemizde kullanacağız. Gaziray için beherglas dizi film 4 araçlı olacak şekilde 8 tren seti üretilecek.”

“Cümle dünyada curcunalı getiren projelerimizi bir bir inşa ettik”

Bakan Adaletli Karaismailoğlu, DÜRÜST Öğür hükümetleri olarak 2003’ten bugüne iblağ ve altyapı alanında verdikleri sözleri namına getirdiklerini belirtti.

Bu çalışmaların önemine bel eden Karaismailoğlu, “Çıpa yollarımızdaki çalışmalarımızın yanı sıra bazıları asrı aşan geçmişe erbap, umum dünyada patırtılı getiren projelerimizi bir bir mensur ettik. Böylecene Türkiye, erbap olduğu keyfiyet ve konjonktürün sağladığı avantajla, dünyanın sunu iri 10 ekonomisi arasına çalmak için zaruri kompetitif gücü elde etti. Asya ve Avrupa beyninde ticaret yollarından ılımlı koridorda toptan aynı lojistik süper yoğun olma iddiasına bu yatırımlarımız sayesinde cemaat olduk.” dedi.

Karaismailoğlu, bu gücü başarıyla bitirdikleri ve hizmete aldıkları Marmaray, Avrasya Tüneli, İstanbul Havalimanı, Yavuz Şehriyâr Dosdoğru Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, 1915 Çanakkale Köprüsü, İstanbul- İzmir, Şimal Marmara ve Ankara- Niğde otoyolları, Ankara-Eskişehir-İstanbul çabuk tren hatları kabilinden mega ulaşım projeleri yardımıyla elde ettiklerini dile getirdi.

TCDD Transport KAZANÇ’nin, ihtiyacı olan cuşuhuruş sönüm ve istirdat vagonuyla hizmet kalitesini elan üstelik yukarıya taşıdıklarını ifade fail Karaismailoğlu, şunları söyledi:

“Bugün teslimi gerçekleştirilen hararet itfa ve istirdat vagonumuzun yerli ve milli imkanlarla üretildiğini hele uyarmak istiyorum. Vagonumuzla, çıpa yollarındaki yer yağı ve türevlerinin taşınması esnasında yaşanabilecek kazalarda, muhtemel raydan çıkma, cuşiş, akıntı ve patlama kadar olaylardaki umulur kaybolma ve zararları sunu uzuv indirmeyi hedefliyoruz. Bu açıdan demir yolu tünellerinde meydana gelebilecek kazalara engelleme imkanımız dahi artacak. Yangın itfa ve istirdat vagonlarımızla hoppadak demiryollarında değil, kara aracılığıyla ulaşamadığımız ve demir yolu hattının geçtiği yerlerdeki orman yangınlarına birlikte engelleme edebileceğiz. Bire Bir yandan yangına engelleme edilirken, tıpkısı zamanda sahip olduğu kurtarma ekipmanlarıyla, kazaya konu vagon ortamında mevcut denge, arızi ve personel de emniyete alınacak.”

Karaismailoğlu, cuşiş sönüm ve istirdat vagonunun, 72 tonluk su ve köpük karışımıyla ortalama 6 itfaiye aracı aracının mecmu kapasitesine eş olduğunu, vagonun üzerindeki açıktan kumandalı monitörlerle bulunduğu noktadan 100 metre ileriye su püskürtebildiğini anlattı.

bahis konusu vagonun kendi enerjisini üretebildiğini tamlayan Karaismailoğlu, geceli gündüzlü eksiksiz operasyonlarda görev alabilecek, çipo yolları açısından çokça yüce olan bu vagonun üretiminde emeği geçenlere teşekkür etti.

“Demir yollarımızdaki eğreti transfer oranlarını birlikte yüzdelik 6’nın konusunda çıkaracağız.”

Karaismailoğlu, çipo yollarının bu topraklardaki ulaşım ağında ekonomik, sosyal, tarihsel ve kültürel öneme sahip stratejik tıpkısı parça olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:

” Cumhuriyet’in ilk yıllarından sonraları 2003 yılına büyüklüğünde boşlama edilen çıpa yollarını, hükümetlerimiz döneminde yeniden ayağa kaldırdık. Ülkemizin ulaştırma ve iletişim alanındaki imarı amacıyla harcadığımız mecmu 1 trilyon 670 milyar liranın 382 bilyon lirasını demir yolları yatırımları amacıyla harcadık. Demir yolları yatırımlarımızla ülkemizde 1,7 milyonluk istihdam etkisi oluşturduk. Pandeminin arkası sıra dara taşımalarımızı yüzdelik 10, uluslararası transport potansiyelimizi üstelik yüzde 24 artırdık. 2022’birlikte en beş altı yüzde 6 çoğalma hedefledik. Güçlükle genelinde 4 bin 407 kilometresi hızlı şimendifer, 314 kilometresi de konvansiyonel şekil oluşmak amacıyla hep 4 bin 721 kilometrelik hassaten yapım çalışmalarımız yoğun şekilde sürüyor. Büyüklük genelinde 26 namına planladığımız geri hizmet merkezimizden 13’ünü hizmete açtık.”

AR-GE çalışmalarının devam ettiği domestik ve milli demir yolu sanayisini günden güne geliştirdiklerini belirten Karaismailoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Demir yollarının yük nakil oranını 2023’te yüzde 5’e çıkarmayı planlarken, 2035’te yüzdelik 20, 2053’te birlikte yüzde 22 olmasını öngörüyoruz. Demir yollarımızdaki yaya nakil oranlarını bile yüzde 6’nın üstüne çıkaracağız. demir yolu ağ uzunluğumuzun dahi 2035’te 23 bin 630 kilometre, 2053’te de 28 bin 600 kilometre olması üzere çalışıyoruz. Dünyanın yıpranmamış enerji trendlerine akla yatkın namına çipo yollarının mecmu enerji ihtiyacının yüzde 35’ini yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayacağız. Demir yollarının balaban ailesi ile kamu 165 yıldır ülkemizin yükünü taşımaktayız. Hükümetlerimiz dönemindeki kamu yatırımlarımızla alay malay demir hat hatlarıyla motosiklet, lokomotif, vagon üretiminde da yerel ve millilik oranlarını artırıyoruz. Dışa bağımlılığı azaltıyor, milli ekonomimizi, milli bağımsızlığımızı henüz üstelik cıvıl cıvıl ve kuvvetli kılıyoruz.”

Nazır Karaismailoğlu ve protokol üyelerince kurdele kesilerek Ateş Itfa ve Istirdat Treni hizmete makbuz. Treni incelemesinin peşi sıra lokomotifi kullanarak su püskürten Karaismailoğlu, işçilerle ışık çektirdi.

Törenin peşi sıra Valiliğe geçen Karaismailoğlu, Vali Erol Ayyıldız’dan ildeki yatırımlara ilgilendiren bilgelik aldı.Share: