GSB elverişsiz başvuruları açıklandı

Toyluk ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, GSB dar başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Birinci faz vadi yerleştirmede tarihimizin yer faziletkâr rejim oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Vekil Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor il müdürlerinin de çevrim içi katıldığı toplantıda GSB elverişsiz müracaat sonuçlarına ilişkin bilgiler verdi.

2022-2023 eğitim bilimi tedrisat dönemi dar başvurularına ilişin bir numara safha iş sonuçlarını tutmak üzere toplantının düzenlendiğini anlatım eden Kasapoğlu, “800 daraç, 825 bin kapasite, güvenliğiyle, temizliğiyle, toplumsal imkanlarıyla seçme alanda yüksek teveccühe mahzar bire bir altyapı ve dirim alanı. Kamu gençlerimize onların zer ailelerine ‘hoş geldiniz’ geçmek istiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Bilcümle çalışmaların fen odaklı şekilde ve tamamen tıpkı dizge yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini da analiz, planlama ve aplikasyon adına 3 temel başlıkta yürütüyoruz. Uygulama aşamasını fazlara ayırdık. Üçkâğıt sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Bugün birinci safha sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Anne amacımız üniversite gençliğini, onların yurtlara yerleşme sürecini genişlik etken, bereketli şekilde dinamik koordinasyonla tevcih etmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların ağız ağıza nesnel ve dijital ortamda çözümleme edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Üniversite açılış tarihleri toprak ülke ayrımlı oluyor. Tığ bile bunu ayn önüne alarak planlama yaptık. Birinci fazı tamamlayarak aplikasyon aşamasını başlatmış oluyoruz. Hararetli birlik dolu tıpkı mücahede var. Bu iyice çalışmaları evire çevire neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 amme kurumu marifetiyle sayısal adına çözümleme edildi. Başvurusu uygulanan sayılan öğrencilerimiz, dirimsel, başarı ve içtimai uzanım kriterleri temel alınarak tekrar ağız ağıza sayısal ortamda, afaki şekilde benzeri puanlamayla belirleme edildi ve sıralama yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula sunu mail doğmak kaydıyla nizam yapıldı. Eğer o yurtta düzlük namevcut ise sunma mail sair yurda konsept olmak kaydıyla bu proses işletildi.”

“3 faz daha var”

Icra Vekili Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin start tarihlerinin ve üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kadar konuların hele dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin adaptasyon süreçlerinin dahi ayn önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında namına onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Birinci faz düz yerleştirmede tarihimizin arz faziletli yerleştirme oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı mikro hizmetlerinin dünyada eşi bire bir yok. Tığ yüzdelik 80’lik oranı hem birlikte ilk fazda karşılayarak aynı rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan daha aşkın kapasiteye erbap sıkıntılı altyapımız var. Bu birlikte çalım ve bayram vesilesidir. Bir Numara safha sonrası 3 fazımız elan var. Bu fazların böylecene seçme öğrencimiz bu çatının altında bizlerle beraber olacak. Faz, safha sonuçları açıklayacağız, sakınma yerleştirmelerimiz bitmeme edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çekici Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci safha uygulamaya geçmeyeceğiz. Akim yedek tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Dert, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Çeltek, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak doğmak amacıyla 41 memleket merkezimizde umum başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye yakın ilimizde dahi bu yerleşimi ikinci safha sürecinde tutturmak üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde erkek ve 4 ilimizde kız öğrencilerin bütünü yurtlara yerleştirildiler. Eylül ayı içerisinde ikinci safha sonuçlarını tekrar bakir başarılarla sizlere paylaşacağım. Kül Türkiye’miz bile altyapımızı güçlendirmeye bitmeme edeceğiz. Gençlerimizle baş başa alay malay olmaya devam edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını mutlu kılma adına bütün gelişigüzel çalışmaya devam edeceğiz. Tamam gençlerimize sonuçlarımızın hoş olmasını diliyorum. Tek ailemizi, hiçbir gencimizi endişeli olmadan bu süreci sunma yakın şekilde strateji etmeyi referans ediyorum.”

Share: