Kırşehir haberi! Kırşehir’e ilk kez gelen darülfünun öğrencilerine tanıtım gezisi düzenleniyor

Kırşehir Cömert Evran Üniversitesinin değişik bölümlerini kazanan öğrenciler, kentin tanıtıldığı geziye katılıyor.

Devlet yurtlarında mütezayit öğrencilerin oryantasyonu üzere düzenlenen gezilere İl Ekin ve Turizm Müdürlüğü görevlileri rehberlik ediyor.

Öğrencilere kentle ilgilendiren vukuf veriliyor, gökbilim medresesi kendisine kurulan Cacabey Camisi, mimarisiyle dikkati çeken Hamidiye Camisi, Neşet Ertaş Gönül Sultanları Evi, Cömert Evran Veli Türbesi kabilinden tarihi ve kültürel mekanlar gezdiriliyor.

İl Firez ve Turizm Müdür Yardımcısı Eyüp Temur, AA muhabirine, Kırşehir’e ilk kez gelen darülfünun öğrencilerinin kenti tanımalarını amaçladıklarını söyledi.

Temur, “Neşet Ertaş Ikbal Sultanları Evi ziyaretinde Neşet Ertaş ilkin tutmak üzere kültürel değerlerimizi anlatıyoruz. Cömert Evran Veli Türbesi ziyaretinde da kentimizin genişlik nazik değeri olan Ahilikle ilgili bilgiler veriyoruz. Bu geziler muayyen aralıklarla bitmeme edecek.” dedi.

Mersin’den mevrut Bilgelik Edebiyat Fakültesi öğrencisi Işın Karslı da gezide Kırşehir ile ilgilendiren haddinden fazla pir bilgiler edindiğini dile getirdi.

Karslı, memleketine gittiğinde Kırşehir’i arkadaşlarına ifham etmek istediğini aktardı.

Sağlık Hizmetleri Çığır Yüksekokulu Tıbbi Kâtiplik Bölümü öğrencisi Nazan Karakoç dahi gezinin namına çok özdek kattığını rapor etti.

Share: