MHP’li Kaplan; “Çaycuma’nın ant kaybına tahammülü yok”

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde kâin Ulusçu Akıntı Partisi (MHP) teşkilatı Çaycuma İlçe Başkanlığından müteahhitler ve inşaat sektörüne yönelik sorunlarla ilgilendiren açıklamada bulundu.

MHP İlçe Teşkilatı Çaycuma’nın sorunlarını ele alarak çözüme kavuşturulması amacıyla güruh yaptı.

MHP İlçe Başkanı Mustafa Kaplan, derinti sonrası şunları söyledi;

“Liman projesi ile beraber doğalgazın karaya ulaşması amacıyla Cumhurbaşkanımız tarafından 2023’ün geçmiş çeyreği tarihi lokalize, nedeniyle bu bölgede yatırımlar artmış bilakis barhana başlamıştır. Bölgedeki hareketlilikle beraber istihdam ile nahiye nüfusu artıyor ve artmaya bitmeme edecektir. Koca artışı konut ve sosyal kayran gerektirmektedir. Dolayısıyla bölgemizde, inşaat sektörünün hızlanmasına gerekseme vardır. Evcil yönetimler bu konuda hassaslık göstermelidir. Ev üretiminin hızlandırılması için yapım ruhsatlarının alınması ve iskanların alınımı noktasında sürenin kısaltılması gerekmektedir. Kanunen Belediyeler ve Valiliklerce izin ve ekleri incelendiğinde muallel yahut yanlış bulunmuyorsa, müracaat tarihinden itibaren en geç 30 gün içre inşaat ruhsatlarının verilmesi gerekmektedir. Projenin civar inceleme süresi 15 gündür. İskan ve habitat izni, herhangi bir mesele yok ise 30 dolaşma süresince onaylanmalıdır.”

“Keyfi sebeplerden çevre amal aksamamalı”

Komutan Kaplan; “Keyfi sebeplerden periferi belediye başkanlarının bu süreleri uzatmaları yanlıştır. Uray başkanları site dışına çıktıkları ant adına bıraktıkları belediye başbuğ vekillerine imza ve icazet yetkisi verilmesi ve işlerin hızlı yürümesi bölgemiz amacıyla elzemdir. Bu sürenin uzaması ev üretimini yavaşlatmakta ve maliyetleri yükseltmektedir. Şehremaneti başkanları bu noktada süre kaybına sebebiyet vermemelidirler. Tersine müteahhitlerin işleri çabuk teslim etmeleri üzerine koruyucu olmaları gerekmektedir. Bölgemizin ve Çaycuma’mızın yapım üretiminde devir kaybına tahammülü yoktur. Evcil yönetimler, müteahhit firmaları kuruntu fark etmeksizin, objektif tıpkı şekilde değerlendirerek, hizmet sunmalarına koruyucu olmalıdır. Teknolojinin gelişmesi, depreme dayanıklı binalar ile birlikte bitirme sayısı arttırılabilir ve bu sayede henüz beş altı toprak imara küşade olup maliyetler ve hane fiyatlarının düşmesi sağlanacaktır. Çaycuma kaymakamlık ve beldeleri ile alay malay, gelişime kadem uydurmalı, çağın ve bölgenin ihtiyaçlarının gerisinde kalmamalıdır’ ifadelerine düz verdi. – ZONGULDAK

Share: