Nevşehir genel: Romanya-Türkiye Parlamentolar Arası Hukuk Grubu heyeti Nevşehir’de

Romanya- Türkiye Parlamentolar Arası Ülfet Grubu heyeti Nevşehir’da

Türkiye-Romanya Parlamentolar Arası Dostluk Gurubu Başkanı ve Trabzon Saylav Salih Cora:

“Romanya ile paçarız tecim hacmimiz şu anda 8,5 bilyon dolar civarında”

NEVŞEHİR – Romanya-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Nicolae Georgescu ve beraberindeki astronomi, Romanya’nın Nevşehir- Kayseri Fahri Konsolosu Mehmet Dinler’in davetlisi adına Nevşehir’e geldi.

Kapadokya bölgesini gezen Romanya-Türkiye Parlamentolar Arası Hukuk Grubu heyeti, güne sıcak çekicilik balon uçuşuyla başladı. Nevşehir’in Avanos ilçesine sınırlı Çavuşin köyünden havalanan sıcak albeni balonuna binen heyet, Kapadokya’yı kuş bakışı izledi. Palavra gezisinde heyete eşlik eden Türkiye-Romanya Parlamentolar Arası Hukuk Grubu Başkanı ve Trabzon Saylav Salih Cora, gezi öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, “Türkiye ile Romanya arasında tarihsel bağlar vardır. Kültürel, kazançlı ve toplumsal ilgiler az çok güçlüdür. Biz bile saylav diplomasiye önem çevirmek adına bu heyetlerle alay malay diyaloglarımızı henüz de arttırma gayreti içerisindeyiz. Romanya, Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecini eksiksiz destekleyen bir ülkedir. Temas sabık dönüş tecim hacmini arttırmaktadır. Romanya ile Türkiye arasında ciddi işbirliğimizin 11’inci yılına girmiş bulunmaktayız. Çapraz tecim hacmimiz şu anda 8,5 bilyon dolar civarındadır. 20 almanak misyon perspektifimizde bunu 15 bilyon dolara fark etmek var” dedi.

“Özellikle bölgemizde yaşanan gelişmeler, Rusya- Ukrayna Savaşı, Yunanistan’ın Ege’birlikte oluşturmaya çalıştırdığı tehditler ve riskleri bizim tarafımızdan Romanya parlamenterlerine alıntı fırsatımız oldu” diyen Cora, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Alelhusus Romanya’nın Türkiye’de ayrımlı ayrımlı illerde fahri konsolosları var. Bunlardan birisi birlikte Nevşehir. Kapadokya bölgesinde Nevşehir ve Kayseri Fahri Konsolosluğu vardır. Bu çerçevede Gönüllü Konsolosumuz Mehmet Dinler’e ayrımsız ülfet gerçekleştirmeyi planladık. Öncelikle akıbet yıllarda Romanya’dan Türkiye’ye alçak manada bire bir seyyar akını var. Bu turizmden Nevşehir’in da olumlu yönde etkilenmesini istem ediyoruz.”

Romanya-Türkiye Parlamentolar Arası Hukuk Gurubu Başkanı ve Içtimai Demokrat Fırka Saylav Nicolae Georgescu da, “Romanya Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu olarak Türkiye’dahi tıpkısı kol çalışmalarda bulunduk. Alelhusus Dışişleri Bakanı ile görüştük ve mülakat haddinden fazla kalburüstü geçti. Bugün bile Kapadokya bölgesindeyiz. Burada bizi ağırlayan Nevşehir–Kayseri Gönüllü Konsolosumuz Mehmet Dinler’e de teşekkür ediyorum. Türkiye ile olan ilişkilerimiz ileriki dönemlerde daha da yükselecek” dedi.

Romanya’nın Ankara Büyükelçisi Ştefan Tınca ise, “Romanya-Türkiye Parlamentolar Arası Hukuk Grubu Başkanı Nicolae Georgescu ve heyeti ile birlikte şu dakika Nevşehir Kapadokya’dayız. Kapadokya bölgesinin Romanya’dan çıktı seyyah çekeceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Nevşehir-Kayseri Romanya Gönüllü Konsolosu Mehmet Dinler, Romanya ile Türkiye’nin mühim kuma olduğunu vurgulayarak, “Romanya-Türkiye Parlamentolar Arası Ülfet Grubu heyetini Kapadokya’birlikte ağırlıyoruz. Biliyorsunuz Romanya ve Türkiye iki arkadaş bağlaşık ve stratejik eş. Hukuk olgusu ile birlikte devir geçirince birlik ve iletişimle beraber henüz dahi güçleniyor. Bu işbirliği çalışmalarımız herhangi bir iki büyüklük hesabına güzelce tamam” diye niteleyerek konuştu.

Share: