Vekil Bilimci: EYT sorunu bildirme geç antrakt ayında meclise fehim ettirilecek

ÇALIŞMA ve Toplumsal Düzenlilik Bakanı Vedat Bilim Adamı, “Milyonların merakla beklediği EYT sorunu en geç meyan ayında meclise vukuf ettirilecek. Icraat cemi hızıyla devam ediyor” dedi.

Cacabey Meydanı’nda planlı 35’inci Ahilik Haftası programına, Karı ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Âlim, Ticaret Icra Vekili Yardımcısı Sezai Uçarmak, Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara, Kırşehir Şehremini Selahattin Ekicioğlu, daire müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Etkinlikte, 2022 yılının çırağı, kalfası ve ahisine ödülleri verildi. Etkinlikte mütekellim Icra Vekili Bilgin, “Bin yıldır bu topraklarda yaşıyoruz. Bizim amacıyla tarihin önümüze koyduğu yeryüzü büyük soru geçmişin izlerinin üstünde bakir bir uygarlık kurulup kurulamayacağı. Bizler burada bayraklarımızı dalgalandırabiliyorsak bu ülkemizin gücünü gösterir. Cömertlik teşkilatı kestirmece bin yıldır Anadolu’dahi sosyal, iktisadi, dini, ahlaki ve kültürel ve politik hayatta balaban fonksiyonlar adına getirmiştir. Ahilik teşkilatı kurucusu Kardeş Evran’dır. Kuruluş amacı ticarete sağtöresel ilkeler kazandırmak, esnaf dayanışmasını tedarik etmek, halkımız ortada tecim kültürünü duyurmak ve geliştirmektir. Çalışanlar arasındaki ilişkinin düzenlenmesi dahil bildiğimiz çağdaş anlamdaki sendikacılığın de mimarı ahiliktir” diye konuştu.

‘ASGARİ ÜCRETTE EMEKÇİLERİMİZİ ENFLASYONA EZDİRMEYECEĞİZ’

EYT konusuna değinen Icra Vekili Âlim, “Pandemi sürecinde dünyada sunma çokça ekonomisini güçlendiren mevki konumundayız. Türkiye ‘yola devam’ dedi. Esnafların yüreklilik sorunları var. Bunları yavaş yavaş çözerek yola devam ediyoruz. Emeklilikle ilgilendiren sorunları çözeceğiz. Onların gelişigüzel nev sorunu bizim sorunumuzdur. Çalışanlarımız, işçilerimiz ve emekçilerimizin herhangi bir kalem sorunlarını çözeceğiz. Bu yıl minimum ücrette yüzde 85 artış yaptık. Gene meyan böylecene belirlenecek bakir minimal ücrette da emekçilerimizi para şişkinliği karşısında ezdirmeyeceğiz. Milyonların merakla beklediği EYT sorunu yer geç antrakt ayında meclise zeki ettirilecek. Icraat bilcümle hızıyla devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Share: