Yozgat Şeker Hastalığı Derneği Başkanı Yılmaz: “İlimizde Diyabet Komisyonu Kurulmasını İstiyoruz”

Yozgat Şeker Hastalığı Derneği Başkanı Meltem Yılmaz, kentte 40 bin civarında diyabetli hastanın bulunduğunu belirterek, ‘Şeker Hastalığı Yorum Komisyonu’ oluşturularak şeker hastalığı haritası çıkarılması gerektiğini söyledi.

Yozgat Diyabet Derneği Başkanı Meltem Yılmayan, şeker hastalığı hastaları ve ailelerinin yaşadığı sıkıntıları anlattı. Yılmayan, diyabetin yemeden içmeden Türkiye’dahi değil dünyada dahi çokça hızlı yayıldığını ve keyif problemleri beyninde düz aldığını vurgulayarak, “Acun nüfusuna ve ülkemize baktığımız ant nüfusun yüzdelik 10’unu diyabetli hastalar oluşturuyor ve bu amiyane rakamsal kendisine baktığımız ant balaban bire bir rakama mukabele ediyor. Yozgat’ta de yüzde 10’u düşündüğümüz zaman 40 bin civarında sökel olduğunu biliyoruz” dedi.

Diyabetli hastaların kontrollere gitmemesi ve yeteri büyüklüğünde eğitim bilimi almamaları nedeniyle komplikasyonlar yaşandığını kaydeden Yılmaz, “Bu nedenden kontekst dahi arada bir haberlerde da duyuyoruzdur aha göl ayağı kesimleri, bacak parmaklarını, kadem kesilmesi kadar ara sıra komplikasyonlar karşılaşıyoruz. Bu yüzden ilimizde da diyabet komisyonunun kurulmasını istiyoruz. Esenlik müdürlüğü kabil, üniversite, belediyeler, Milli Terbiye kolektif benzeri yarkurul kurulmalı. Sonunda birlik hastalarımızın sorunları bu masaya yatırılıp, bire bir diyabet haritasının çıkartılması gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

“GÜNDE 8-10 ÖĞÜN PARMAĞINDAN DELİP, KAN ŞEKERLERİNİ ÖLÇÜYORLAR”

Yılmaz, diyabetli çocukların henüz fazla mağdur olduğunu, günde 8-10 kat parmaklarının delinip soluk alınarak ölçüm yapıldığına ilgi çekerek, bunun teknolojik yöntemlerle da yapılabileceğine işaret etti. Yılmayan, şunları söyledi:

“Aynı zamanda biliyorsunuz kim diyabetli çocuklarımız günde 8 kimi vakit 10 kez parmağı delinip, zaman şekerler ölçülüyor. Bu de onlar için çok oldukça ateş donör bire bir prosedür. Bunlar ortamında sensörler imdi çıktı, yani tıbbi olarak daha bereketli teknolojik aletler çıkmaya başladı. Şu an sigorta kapsamından maalesef ki karşılanmıyor. Gelişigüzel yavru bence çocukluğunu yaşamalı. Bu geçer cihazlar banko baş döndürücü değil. Onları aylık adına düşündüğümüz ahit 250 posta bu can acısını yaşıyorlar. Biz bunun sigorta aracılığıyla karşılanmasını istiyoruz. Tek iktisadi yerine -yani bereketli ya bile üzücü- banko kazançlı koşulları üstüne bulundurmadan umum çocuklarımıza bu sensörün sigortası eliyle karşılanmasını rica ediyorum. Antrparantez Yozgat’ta çocuk endokrin uzmanınız bulunmayan. Çocuklarımız ileriki yaşlarda henüz nazik sorunlarla karşılaşmasın diye yavru endokrin uzmanı yoluyla bu ilde izleme edilmesini istiyoruz. O yüzden tığ derneğimiz olarak birlikte bala iç salgı doktorunun arzu ediyorum.”

Share: