Yunuslardan siper ekibine teşekkür gösterisi

Yunuslardan himaye ekibine teşekkürname gösterisi

Gökova Körfezi yunus balıklarına sülale sahipliği yapmaya başladı

MUĞLA Muğla Gökova Körfezi’nde yürütülen siper çalışmaları sonrasında yunus balıkları tekrar mavi sularda görülmeye başlarken, Deniz Koruma Botu’na haremlik eden yunusların güdük gösterisi çöz ısıttı.

Akdeniz Siper Derneği’nin muhtelif kurumlar ile işbirliği içerisinde Gökova Körfezi’nde Sürdürülebilir Balıkçılık Projesi çalışmaları çerçevesinde yaptığı icraat akıbet vermeye başladı. Bölgede balıkçılığa ilişkin alanların Akdeniz Siper Derneği eliyle denetlenmesi ve kaçak avcılığın önüne geçilmesinin peşi sıra Gökova Körfezi yunus balıklarına familya sahipliği yapmaya başladı. Akyaka Sahili’ne yakın yerlere büyüklüğünde mevrut yunus balıklarının, Akdeniz Esirgeme Derneği Bahir Esirgeme Botu ile birlikte yüzmesi ve sonrasında sudaki gösterisi ise el telefonu görüntüsüne yansırken, hesaplı çalışmaların meyvesini vermesi ise sevindirdi.

Akdeniz Siper Derneği’nin 2012 yılından bu yana esirgeme ve izlem faaliyetlerini yürüttüğünü tamlayan İzleme ve Siper Çalışmaları Sorumlusu Ünite Düzlük, “Yürüttüğümüz ameliyat neticesinde alelhusus nesli felaket altında olan türlerin, balıkçılığa mecbur alanları sık sık musahabe ettiğine şahit olduk. Özellikle Akyaka kıyılarında son dönemlerde yunusların kıyılara girmesi bunun göstergelerinden tıpkısı tanesidir” dedi.Share: