Balıkesir haberi: Balıkesir İl Milli Eğitim Bilimi Müşavere Komisyonu Yıl Başı Toplantısı yapıldı

2022-2023 Terbiye Öğretim Yılı İl Milli Eğitim Bilimi Müşavere Komisyonu Yıl Başı Toplantısı Balıkesir Valisi Hasan Şıldak başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantıda açılış konuşmasını özne Balıkesir İl Milli Yetişek Müdürü Şanlı Tatlı 2022-2023 eğitim tedris yılının başında yapılan değerlendirmelere ilgilendiren bir sunum yaptı. Sunumda 2022-2023 öğretim yılı eğitim bilimi istatistikleri üzerine bilgelik veren Lezzetli kurum türlerine göre okullaşma oranlarını aktardı.

Müdür Şekerli, hep kademelerdeki okullaşma oranıyla mutluluk genelinin üstünde olan Balıkesir’in 5 yaş okullaşma oranında ise 98,37’ye yükseldiğini rapor etti.

İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Yüce Lezzetli sunumun devamında düet eğitim eden meslek sayıları, resmi özel evvel ve ortaokul öğrenci sayıları, taşımalı öğrenci bilgileri, sarih öğretim mektepli sayıları, pansiyonlar, sübvansiyon ve yetiştirme kursları, el yetişek merkezlerinin kursiyer sayıları, tamlık zamanlı kaynaştırma, hususi yetişek sınıfı, destek yetişek odası ve öğrenci sayıları üzerine bilgiler verdi.

Gayretli ve enerjik mesai sürecine emek veren eğitim bilimi camiasına teşekkürname fail Vali Şıldak toplantıda yaptığı değerlendirmede, “İlimize; öğrencisini destekleyen, eğitimin kalitesinin yükseltmesi üzere gelişigüzel makule fedakarlığı özne haddinden fazla yüksek benzeri ilgiye eş ege profiliyle kamu bir eğitim bilimi şehri diyebiliriz. İki üniversitesiyle eğitim bilimi alanında altyapısı güçlü, gailesiz ve deneyimli yetişek kadrolarını bünyesinde barındıran hareketli benzeri kent. Eğitimde hangi yapsak yerini buluyor. Çalışmaların fiyat bulduğunu ben görebiliyorum. Amacımız elan huzurlu, elan zinde, henüz kuvvetli erat yemlemek için onlara daha bol bire bir gelecek hazırlamak.” şeklinde konuştu.

Meslek öncesi eğitimin haddinden fazla büyük olduğuna vurgu eden Ilbay Şıldak açıklamasını şöyle noktaladı:

“Ana ekol öncesi eğitimi dört yaşını bile içermekte gelişigüzel asıl deniz ilkokul gözyaşı grubunu oluşturuyor. İlimizdeki oranlar düşüktü. Güzeşte sene seçkin ay yaptığımız değerlendirme toplantılarında bu durumu gördük. Okul öncesi eğitimde çok ızdırap durumda olduğunu söylüyorduk. Birden buna müdahale ettik ve geçtiğimiz yaz ilk çalışmamızı yaptık. Eksiği olan çocuklarımızı yani okula gidememiş olanları, sabık eğitim döneminde, yaz döneminde kursa aldık, güdük süre bile olsa ana sınıfı eğitimi almış oldular.”

Share: