‘Mudanya 4. Kitap Fuarı’ İçin Kafasız Tadat Başladı

“Mudanya 4. Betik Fuarı”, bu sene “Sulh ve Beraberlik” temasıyla 3 Ilkgüz Cumartesi haset kapılarını açıyor.

Mudanya Belediyesi ile Yayıncılar Kooperatifi (YAYKOOP) hareket birliğiyle, 3-11 Eylül günleri beyninde Bırakışma Meydanı ve İsmet İnönü Parkı’nda düzenlenecek pusula fuarı kapsamında; 62 kitabevi ile 47 akademisyen, gazeteci ve edip Bursalı kitapseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Fuar bu yıl, Mudanya Mütarekesi’nin 100. sene dönümü olması nedeniyle “Hazar ve Beraberlik” temasıyla ziyaretçilerini ağırlayacak.

Fuarın öz saygı konuğu; müzisyen, yazar ve yönetmen Zülfü Livaneli olacak. Livaneli, yazar ve yönetmen Nebil Özgentürk’ün moderatörlüğünde 3 Ilkgüz Cumartesi günü düzenlenecek “100. Yılda Hazar ve Kardeşlik” oturumuyla açılışı yapacak. Yine fuarın önce haset kanunuesasi hukukçusu, öğretim üyesi ve siyasetçi Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, CHP Fırka Meclisi Üyesi Yunus Emre ve Doç. Dr. Didem Yılmaz “100. Yıl Esas ve Demokrasinin Geleceği” söyleşisiyle, yurttaşlarla buluşacak.

BELGESEL, KARİKATÜR VE ATÖLYE ETKİNLİKLERİ DÜZENLENECEK

Fuar kapsamında söyleşilerin yanında belgesel, karikatür ve işlik etkinlikleri üstelik düzenlenecek. “Mudanya 4. Betik Fuarı”nın ikinci günü Hicabi Demirci, saat 18.00’birlikte “Çocuklarla Taslak Atölyesi” verecek. Demirci, Ateşkes Meydanı’nda çocuklarla birlikte karikatür birlikte yapacak. “Cumhuriyetin Önsözü: Mudanya” söyleşisi ise aynı dolaşma Sedat Şenermen, İsmet Ergin, Hasan S. Teoman’ın katılımıyla saat 19.00’birlikte Ateşkes Meydanı’nda olacak. Edipler Nazirsiz Kopan, Mario Levi ile Sulh İnce da “Edebiyatın Bugünü ve Yarını” söyleşisiyle 20.30’birlikte Bursalılarla buluşacak.

Prof. Dr. Niyazi Kahveci ile Prof. Dr. A. Ölçü Çüçen, 5 Ilkgüz’dahi “Felsefi Açıdan Sevgi, Sevmek ve Aşk” söyleşisiyle saat 19.00’de; Yazar Erendiz Atasü bile “Edebiyat, İnsan, Hayat” oturumuyla saat 20.00’bile Bursalılarla bire bir araya ati. Üçüncü periyot etkinlikleri ise “Emeğin Sineması: Karanlıkta Uyananlar” dokümanter gösterimiyle sonuç bulacak. Ebru Bozkurt üstelik saat 21.00’birlikte belgeselin peşi sıra söyleşi yapacak.

Doç. Dr. Dokunaklı Düşüncesiz, Doç. Dr. Erol Pervin ve Doç. Dr. Doğan Çetinkaya; 6 Eylül Salı günü saat 19.00’üstelik “100. Yılında Ateşkes, Sol ve Sulh”, CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Şampiyon ise saat 20.00’dahi “Ekonomik ve Içtimai Barış” söyleşisiyle betik fuarında olacak.

KİTAP VE MÜZİK BILE OLACAK

Mudanya 4. Mektup Fuarı’nda pusula ve enstrüman aynı arada olacak. 7 Ilkgüz Çarşamba günü saat 18.30’üstelik Mudanya Ateşkes Meydanı, Bursalı artist Ceylan Toksöz’ü ağırlayacak. Edip Işık Nasihatçi, 7 Ilkgüz Çarşamba haset saat 20.00’da “Bizim Orhan Kemalimiz” oturumunda Orhan Kemal’in Bursa yıllarını anlatacak. Tarihçi ve yazar Sinan Kayran, saat 21.00’dahi “100. Yılında Mudanya Mütarekesi” oturumunda okurlarıyla bire bir araya ati. Türkiye İşçi Partisi (TİP) Saylav Ahmet Şık ile gazeteci Keleş Hür, 8 Ilkgüz Perşembe Günü saat 19.00’bile “Zar: Mafya, Yöntem, Mehabet” söyleşisiyle; Sibel Hürtaş, Türkan Delege ve Aziz Aysan, ayrımsız dönüş saat 20.30’dahi “Barışın Dili Kadınlar: İnsan Kalacağız Biz” söyleşisi ile kitapseverlerle buluşacak.

YENİ YÜZYIL İÇİN BARIŞ ÇAĞRISI

Kitap Fuarı’nın akıbet dönme etkinlikleri kapsamında, “21. Çağ’bile Türkiye’nin Dış Politikası: Suriye’den Ukrayna’ya Çekişme ve Barış” oturumuyla Serhat Salt, Barış Zeren ve Cangül Örnek saat 19.00’de yurttaşla buluşacak. “Mudanya 4. Betik Fuarı”, ozan ve edip Ataol Behramoğlu ile Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın “Mütareke’nin 100. Yılında Yıpranmamış Yüzyıl İçin Barış Çağrısı” ile sona erecek.

Share: